Sešity: Tajná zbraň pro školní úspěch?

Sešity

Výběr správného sešitu

Při výběru sešitu je potřeba zvážit několik faktorů. Prvním je účel, ke kterému bude sešit sloužit. Pro psaní poznámek v práci nebo ve škole se hodí sešit s linkovanými listy a pevnou vazbou. Na kreslení a skicování je ideální skicák s nelinkovanými listy z kvalitního papíru. Pro kreativní psaní a journaling se hodí sešity s tečkovanými listy, které poskytují decentní vodítko pro psaní i kreslení.

Důležitým faktorem je také velikost sešitu. Do kabelky se hodí menší formáty, jako je A5 nebo B6. Pro psaní delších textů a poznámek je vhodnější větší formát A4.

Při výběru sešitu nezapomínejte ani na jeho vzhled. Motiv na obálce, barva papíru a typ vazby by vám měly být sympatické a motivovat vás k používání sešitu.

Typy sešitů pro různé předměty

Výběr správného sešitu je důležitý pro efektivní učení. Na trhu existuje nepřeberné množství typů, z nichž každý je vhodný pro jiný předmět. Pro jazyky se hodí sešity s linkami a volným okrajem pro poznámky. Na matematiku a fyziku oceníte čtverečkovaný papír, který usnadňuje psaní rovnic a kreslení grafů. Pro výtvarnou výchovu zvolte skicáky s pevnějšími listy, které snesou i náročnější techniky. Na předměty s důrazem na psaní poznámek, jako je dějepis nebo biologie, se osvědčily sešity s linkami a širokým okrajem pro shrnutí a klíčová slova.

Uspořádání poznámek v sešitech

Existuje mnoho způsobů, jak si uspořádat poznámky v sešitech. Některé z nich zahrnují:

Používání různých sešitů pro různé předměty nebo projekty. To vám pomůže udržet si přehled o informacích a snadno je později dohledat.

Vytváření nadpisů a podnadpisů. To vám pomůže strukturovat vaše poznámky a usnadní vám to jejich procházení.

Používání symbolů a značek. Můžete například použít hvězdičky pro označení důležitých informací nebo otazníky pro označení věcí, kterým nerozumíte.

Používání barev. Můžete použít různé barvy pro zvýraznění důležitých informací nebo pro rozlišení různých témat.

Pravidelné procházení a úprava vašich poznámek. To vám pomůže udržet si přehled o informacích a zajistí, že vaše poznámky budou stále aktuální.

Neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak si uspořádat poznámky. Důležité je najít systém, který vám vyhovuje a který vám pomůže efektivně se učit a pracovat.

Kreativní využití sešitů

Sešity nemusí sloužit jen k zapisování poznámek ze školy. S trochou kreativity se dají proměnit v originální a praktické doplňky. Zkuste si například vyrobit bullet journal, kam si budete zapisovat své cíle, nápady a zážitky. Sešit poslouží i jako základ pro fotoalbum, kam si nalepíte oblíbené fotografie a doplníte je vzkazy a kresbami. Milovníci vaření ocení sešit proměněný v kuchařku, kam si zaznamenají osvědčené recepty a tipy. Děti potěší sešit plný omalovánek nebo her. Fantazii se meze nekladou, a tak se nebojte experimentovat a vytvořit si sešit přesně podle svých představ.

Digitální versus papírové sešity

V dnešní digitální době se stále častěji setkáváme s otázkou, zda dávat přednost digitálním technologiím i ve školství, konkrétně zda psát na počítač či tablet, nebo si ponechat klasické papírové sešity. Oba způsoby mají svá pro a proti. Papírové sešity jsou nám důvěrně známé, snadno se s nimi manipuluje a pro někoho je psaní po papíře přirozenější a lépe se mu tak učí. Digitální sešity šetří místo v aktovce, text je možné snadno editovat a sdílet. Výběr záleží na individuálních preferencích a potřebách každého studenta. Důležité je zvážit všechny aspekty a vybrat si to, co nám nejvíce vyhovuje.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: vzdělání

Autor: Zuzana Bílá

Tagy: sešity | notebooks