Ovládněte své finance s chytrým ekontem!
Co je to ekonto?
Kdo by v dnešní době neznal ekonto? Je to vlastně běžný účet v bance, akorát celý v digitální podobě. Všechno, co potřebujete zařídit - poslat peníze, zkontrolovat zůstatek nebo třeba nastavit trvalý příkaz - zvládnete z pohodlí domova přes internet nebo mobilní aplikaci. Už nemusíte nikam chodit, stačí pár kliknutí a máte hotovo. A co je super? K penězům se dostanete kdykoliv potřebujete, ve dne v noci, třeba i když jste na dovolené na druhém konci světa.
Možná si říkáte, jaký je vlastně rozdíl mezi obyčejným účtem a ekontem. Ve skutečnosti je ekonto prostě modernější verze klasického účtu v bance. Dneska už většina bank automaticky nabízí ekonta, protože je to jednodušší jak pro ně, tak pro klienty. Často na nich můžete i ušetřit - banky totiž na elektronických účtech často nabízejí lepší podmínky než na těch klasických. Není divu, že se ekonta stala tak populární.
Výhody a nevýhody ekont
Online bankovní účty se v dnešní době staly naprostou samozřejmostí. Je to hlavně díky tomu, že jsou praktické a všechno vyřídíte během pár kliknutí. Nemusíte nikam chodit - účet si založíte z pohodlí domova a stejně tak ho i spravujete. Za běžné bankovní operace většinou nic neplatíte, nebo jen minimální částky. Banky se navíc předhánějí v nabídkách výhodného úročení. Na druhou stranu, některým lidem může vadit, že nemají možnost zajít do pobočky a probrat věci osobně. Všechno se řeší přes internet nebo telefon. Důležitá je také otázka zabezpečení. Banky sice používají špičkové bezpečnostní systémy, ale riziko úniku dat nelze nikdy úplně vyloučit. Proto je potřeba být opatrný - používat bezpečná hesla a dávat si pozor na to, komu své údaje svěřujete. Než si ekonto pořídíte, projděte si nabídky bank a zamyslete se, jestli vám tento způsob bankovnictví vyhovuje.
Funkce | Ekonto | Tradiční účet |
---|---|---|
Založení účtu | Online, do 15 minut | Na pobočce, cca 30 minut |
Měsíční poplatek | Od 0 Kč | Od 50 Kč |
Platby kartou online | Zdarma | Zdarma / Zpoplatněno (dle banky) |
Jak si založit ekonto
Založit si ekonto je dnes naprostá hračka. Banky už pochopily, že nikdo nechce trávit hodiny na pobočce, a tak můžete mít svůj účet hotový z pohodlí domova během pár kliknutí.
K založení budete potřebovat občanku a ještě jeden doklad - třeba řidičák nebo cestovní pas. Některé banky si možná řeknou i o výpis z vašeho současného účtu, aby viděly, jak jste na tom s financemi.
Celé to funguje super jednoduše. Prostě vyplníte základní údaje do online formuláře, vyfotíte nebo naskenujete doklady a vyberete si, jaký typ účtu a karty chcete. Banka to pak všechno zkontroluje a za chvilku vám přijde zpráva, že vaše nové ekonto je připravené k použití.
Ekonto je jako studna - čím více do ní přispíváte, tím více z ní můžete v případě potřeby čerpat.
Radomír Novotný
Typy ekont a jejich funkce
V době, kdy je všechno online, se bez bankovního účtu už prakticky neobejdeme. Je fajn vědět, jaké možnosti máme k dispozici a co který účet nabízí.
Nejčastěji využíváme klasické ekonto neboli běžný účet - z něj platíme každodenní výdaje, posíláme peníze a používáme k němu platební kartu. Většina z nás si účet spravuje přes mobil nebo počítač. Pokud chcete, aby vám peníze trochu vydělávaly, můžete si založit spořicí účet. Ten vám nabídne lepší úrok, ale počítejte s tím, že peníze nebudou tak snadno po ruce.
Podnikatelé ocení firemní účet, díky kterému mají přehled o byznysu odděleně od osobních financí. V nabídce bank najdete i speciální účty - třeba pro obchodování v cizích měnách nebo termínované vklady, kde vám peníze leží delší dobu za vyšší úrok.
Než si účet založíte, zamyslete se, k čemu ho vlastně potřebujete a co od něj očekáváte.
Poplatky spojené s ekontem
Když si založíte ekonto, ať už klasické nebo internetové bankovnictví, musíte počítat s různými poplatky. Každá banka má vlastní ceník a výše poplatků se odvíjí od druhu účtu a způsobu jeho používání. Nejčastěji narazíte na měsíční poplatek za vedení účtu. K tomu si banky často účtují peníze za výběry z bankomatů - jak u nás, tak v zahraničí. U některých bank zaplatíte i za platby kartou v obchodech nebo když zadáte jednorázový příkaz k úhradě. Na druhou stranu dnes najdete i banky, které nabízí účty úplně zadarmo. Někdy bez jakýchkoliv podmínek, jindy musíte třeba pravidelně používat kartu nebo mít na účtu určitý zůstatek. Proto než si ekonto zřídíte, důkladně si projděte sazebník poplatků a vyberte si účet, který vám bude nejlépe vyhovovat.
Bezpečnost ekont a online bankovnictví
V digitální éře je ochrana vašich peněz naprostou prioritou. Ať už používáte klasický účet nebo moderní ekonto, musíte dbát na základní bezpečnostní zásady. Své přístupové údaje si nechte vždy pro sebe - ať už jde o PIN karty, heslo do bankovnictví nebo jednorázový SMS kód. Tyhle citlivé informace patří jen a pouze vám. Seriózní banky vás nikdy nebudou žádat o jejich sdělení. Myslete taky na to, jak máte zabezpečený počítač nebo mobil, přes který do ekonta přistupujete. Je důležité mít aktuální systém a funkční antivirus. Nezapomeňte si taky nastavit silné heslo, které nepoužíváte nikde jinde.
Tipy pro správu ekont
Bankovní účet je v dnešním světě naprostou samozřejmostí a eKonto představuje jeho šikovné a moderní řešení. Pokud chcete své eKonto využívat opravdu naplno a vyhnout se případným problémům, stačí dodržovat několik jednoduchých zásad. Mějte přehled o svém účtu - sledujte nejen zůstatek, ale i všechny pohyby peněz. Tím snadno odhalíte jakékoliv podezřelé transakce a zabráníte možnému zneužití. Chytře si nastavte denní limity pro platby kartou i online nákupy. Kdyby se vám karta ztratila nebo někdo získal vaše údaje, ochráníte se před velkými ztrátami. Myslete na zabezpečení. Vytvořte si opravdu silné heslo a občas ho obměňte. Své přihlašovací údaje nikdy nikomu nesdělujte a při používání eKonta na veřejných počítačích buďte maximálně opatrní. S těmito základními pravidly můžete své eKonto používat bez obav a naplno využívat všechny jeho výhody.
Budoucnost ekont v digitální době
Svět digitálních služeb se mění každým dnem a s ním i to, jak zacházíme s penězi. Ekonto je dnes pro mnoho lidí první volbou, když si chtějí založit nový účet. Zatímco klasické účty v bance mají stále své místo, ekonta vítězí svou jednoduchostí a tím, že je máte vždy po ruce. S ekontem můžete spravovat své peníze kdykoli a kdekoli - stačí jen mobil nebo počítač s připojením k internetu. U běžných účtů často musíte zajít na pobočku a počítat s různými poplatky navíc. Ekonta se budou dál vylepšovat a časem nabídnou ještě víc možností - od investování přes půjčky až po rady s financemi. Nové vychytávky jako virtuální platební karty nebo placení mobilem nás posouvají blíž k době, kdy už nebudeme potřebovat hotovost.
Publikováno: 11. 05. 2025
Kategorie: práce